
Lapox Procoat
Price: 1050.00 INR / Piece
(1050.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
57
In Stock
Product Specifications
| Feature | High Electrical Insulation, Anti-corrosive, Abrasion-resistant |
| Size | Custom sizes available |
| Thermal Conductivity | 0.2 - 0.3 W/mK |
| Color | Red, Grey |
| Surface Treatment | Smooth, Glossy Finish |
| Layer | Single or Multiple as required |
| Density | 1.2 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Coating Type | Epoxy-Based Two Component |
| Installation Guideline | Surface must be dry and clean; apply with brush, roller, or spray |
| Product Type | Protective Epoxy Coating |
| Material | Epoxy Resin |
| Rated Voltage | Up to 11 kV |
| Tensile Strength | > 50 MPa |
| Width | Customisable |
| Thickness | 0.5 aEUR" 1 mm (typical) |
| Application | Electrical insulation, Busbar coating, Transformer coating, Panel protection |
| Breakdown Voltage | > 25 kV/mm |
| Heat Conductivity | 0.2 - 0.3 W/mK |
| Max Withstanding Temperature | 120AdegC |
| Supply Ability | 10000 Per Day |
| Delivery Time | 10000 Days |
| Brand Name | RADHE KRISHNA INDUSTRIES |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 1050.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 285 |
| Mop | 57 |
| Price Type | fixed |
| Color | Red, Grey |
| Product Unit | 57 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Moq | 57 |
| Minimum Ordered Packs | 57 |
| Minimum Order Quantity | 57 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RADHE KRISHNA INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Insulation Material in bulk from RADHE KRISHNA INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
6
Establishment
1977
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BBUPS2150M1Z4
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BBUPS2150M1Z4
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Pinakin
Members since
15 Years
Address
34, Shreenath Estate, Opp. Bhoomi Textile Shah Wadi Gam Road, Narol, Ahmedabad, Gujarat, 382405, India
cyanoacrylate adhesives in Ahmedabad
Report incorrect details







































