
Laparoscopy Trolley - Stainless Steel, 5-tier Adjustable Design , Heavy-duty Wheels For Easy Mobility
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Height | 1550 mm |
| Storage Capacity | 4 Shelves/Cabinets |
| Color Code | White & Blue |
| Power | 220V AC Supplied |
| Shape | Rectangular |
| Temperature Range | 5-40AdegC |
| Product Type | Laparoscopy Trolley |
| Phase | Single Phase |
| Properties | Corrosion-resistant, Heavy-duty structure |
| Treatment Type | Laparoscopic/Endoscopic Procedures |
| Humidity Range | 10-90% RH (non-condensing) |
| Application | Operating Room, Hospital, Surgical Suite |
| Dimension (L*W*H) | 900 x 520 x 1550 mm |
| Automation Grade | Manual |
| Use | Mounting & Organizing Laparoscopic Equipment |
| Material | Mild Steel, SS304 |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Display Type | None (only mount provision) |
| Function | Medical Instrument Storage/Organization |
| Suitable For | Laparoscopy Equipment, Monitors, Endoscopy Units |
| Weight | Approx. 45-50 kg |
| Display | Optional Monitor Mount (up to 24) |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220-240V |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
XcelLance Medical Technologies Pvt. Ltd. - known by the brand name Shalya - was established in April 2002 with a strong focus on developing and manufacturing of medical devices. Today with more than 20 years of experience in this industry we have evolved into an innovative, global organization serving more than 60 countries in the medical equipment space/domain. We are driven by the vision of being the pioneers in developing innovative products for surgical precision, safety and establishing ourselves as reliable partners to surgeons by contributing positively to healthcare, well-being and thereby touching lives by innovation.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
300
Establishment
2002
Working Days
Monday To Monday
GST NO
27AAACX0605P1Z5
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
ISO 13485, ISO 9001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAACX0605P1Z5
Navi Mumbai, Maharashtra
General Manager
Mr Ganesh Firke
Members since
7 Years
Address
Shalya Avenue, W-239, Rabale MIDC, Navi Mumbai, Maharashtra, 400701, India
laparoscopy trolley in Navi Mumbai
Report incorrect details







































