
Laparoscopy Drape
Price: 388.50 INR / Piece
(370.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
470.00 INR / Piece
Weight :
45.50 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
50
In Stock
Product Specifications
| Shelf Life | 5 years |
| Color | Blue |
| Sterile | Yes, EO Sterilized |
| Usage & Applications | Used for laparoscopy surgical procedures to provide a sterile barrier and control infection risk. |
| Weight | Approx. 180-250 gsm |
| Storage Instructions | Store in a dry, cool place away from direct sunlight. |
| Set Contains | One drape per pack |
| Size | 250 cm x 180 cm |
| Adhesive Type | Hypoallergenic (Acrylic-based adhesive) |
| Dressing Type | Other, Surgical Drape |
| Disposable Type | Other, Single-Use |
| Material | Other, SMS/SMMS Non-woven Fabric |
| Style | Other, With adhesive incision film |
| Cuff | Other, Elasticated |
| Disposable | Yes |
| Recyclable | No |
| Sterilized | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Shape | Other, Rectangular |
| Length | 250 cm |
| Width | 180 cm |
| Grade | Medical Grade |
| Weight | 45.50 Kilogram |
| Mop | 50 |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Shipping Type | free |
| Returnable | No |
| GSTIN | 5% |
| Max Quantity | 10000 |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 10000 |
| Min Quantity | 100 |
| Price Type | fixed |
| Moq | 50 |
| Color | Blue |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Price | 370.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Brand Name | SUNRISE INDIA |
| MRP | 470.00 INR |
| Minimum Ordered Packs | 50 |
| Minimum Order Quantity | 50 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SUNRISE INDIA has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surgical Dressings & Disposable in bulk from SUNRISE INDIA at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2013
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09BDHPS7308J1Z1
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09BDHPS7308J1Z1
Gorakhpur, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr Ronak Shrivastava
Members since
7 Years
Address
BHAGWANPUR KHASS INDUSTRIAL ARA, BEHIND FERTILIZER, Gorakhpur, Uttar Pradesh, 273007, India
surgical drape in Gorakhpur
Report incorrect details










































