
Laparoscopy Camera Refurbished Camera
Price Trend: 150000.00 - 50000.00 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Weight | 2.4 kg |
| Material | Medical Grade Plastic and Metal |
| Use | Medical Imaging in Minimally Invasive Surgery |
| Power | 60 W |
| Properties | High Resolution, Lightweight, Modular Design |
| Suitable For | Hospitals, Surgical Theatres, Clinics |
| Color Code | White/Grey |
| Phase | Single Phase |
| Humidity Range | 10% - 90% (Non-condensing) |
| Product Type | Refurbished Laparoscopy Camera |
| Shape | Rectangular |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Automation Grade | Manual |
| Storage Capacity | N/A (Dependent on Connected Recording System) |
| Accuracy | High Image Fidelity |
| Treatment Type | Laparoscopic Imaging |
| Application | Endoscopic Surgery / Laparoscopic Procedures |
| Temperature Range | 10AdegC to 40AdegC (Operating) |
| Display Type | Video Output (External Display Required) |
| Height | 80 mm |
| Function | Real-time Visualisation of Laparoscopic Procedures |
| Dimension (L*W*H) | 210 x 160 x 80 mm |
| Voltage | 220 V AC |
| Power Source | Electric |
| Display | External Monitor Compatible |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Paypal, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Western Europe, Africa, Central America, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07BPXPS3434M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07BPXPS3434M1ZZ
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Sumit Sikka
Members since
16 Years
Address
G-43 & G-44, Roshanara Road, Near Subzi Mandi Railway Station Delhi, Delhi, 110007, India
surgical camera in Delhi
Report incorrect details






















