
Laparoscopic Virtual Endo Trainer - Comprehensive Training Simulator | Enhanced Realism, Ergonomic Design, Interactive Feedback
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 30x20x15 cm |
| Weight | 5 kg |
| Material | Plastic, Electronics |
| Power | AC 110V |
| Connectivity | USB |
| Software | Proprietary |
| Usage | Surgical training simulations; develop laparoscopic skills. Improve precision & reduce errors during actual procedures. |
| Features | Realistic Simulation, Haptic Feedback, Intuitive Controls, Skill Development, Cost-effective Training, Improved Outcomes |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Life Line Surgical has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Laparoscopic Instruments in bulk from Life Line Surgical at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
GST NO
24ANPPR3297N1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ANPPR3297N1Z2
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Ravi Rajput
Address
Shop No.A/9, Hare Krishna Complex, Ashram Road, Navrangpura, Behind City Gold Cinema, Ahmedabad, Gujarat, 380009, India
laparoscopic equipment in Ahmedabad
Report incorrect details





































