
Laparoscopic Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Weight | 20-25 kg (With Accessories) |
| Instruments Type | Other , Laparoscopic Instruments Kit |
| Material | Other, Stainless Steel, Medical Grade Polymer |
| Condition | New |
| Clip Applicator Detail | 3mm/5mm/10mm reusable autoclavable |
| Trocar Diameter | 5mm, 10mm |
| Forcep Detail | Grasper, Scissor, Dissector (Autoclavable Stainless Steel) |
| Portable | Yes |
| Light Source | Other, LED, 120W, cold light |
| Sterilized | Yes |
| Sterilization Mode | Autoclavable & Chemical sterilization |
| Gas Pressure | 0.5-30 mmHg (Adjustable CO2 Insufflator) |
| Camera Specifications | 1/3 CCD/CMOS Full HD, 2.1 MP, C-Mount, Autoclavable Cover |
| Display Type | Other, LED Display, 21.5-inch Medical Monitor |
| Resolution | 1920 x 1080p Full HD |
| Magnification Power | 4x-40x |
| Data Transmission Mode | Other Cable, HDMI, USB Output |
| Noise Level | <40 dB |
| Operating Type | Other, Electronic, Footswitch & Panel Control |
| Usage | Hospital, Clinic, Surgical Procedures |
| Power | 220V/50Hz, 400W Max |
| Voltage | 220-240 Volts |
| Size | Standard, Customizable on Request |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAFCF8666H1Z8
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAFCF8666H1Z8
New Delhi, Delhi
MD
Mr. M Z Haque
Members since
1 Years
Address
C-65, 4th Floor, DDA Sheds, Okhla Industrial Area Phase 1, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details































