
Laparoscopic Grasping Forcep - Stainless Steel, Manual Operation For Hospital Use | New Condition, Designed For Precision Grasping
Price: 2800.00 INR / Piece
(2800.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Finish Type | Matte/Satin |
| Surface Finish | Corrosion Resistant |
| Diameter | 5 mm, 10 mm |
| Blade Type | Fenestrated, Atraumatic jaws |
| Disposable Or Reusable | Other, Reusable |
| Instruments Type | Laparoscopic Grasping Forceps |
| Function | Tissue Grasping |
| Instrument | Other, Grasping Forcep |
| Type | Other, Laparoscopic |
| Material | Other, Stainless Steel |
| Condition | New |
| Technology | Other, Minimally Invasive |
| Portable | Yes |
| Rechargeable | No |
| Foldable | No |
| Sterilized | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Use Type | Surgical |
| Usage | Hospital |
| Operating Type | Manual |
| Power Source | Manual |
| Dimension (L*W*H) | 330 mm (Length) |
| Weight | Approx. 90-120 g |
| Application | Other, Grasping and Holding tissue during laparoscopic surgery |
| Features | Ergonomic Handle, Precision Tip, Rotatable Shaft |
| Type Of Equipment | Surgical Instrument |
| Size | 5 mm, 10 mm shaft diameter |
| Delivery Time | 7-10 Days |
| Product Unit | 100 Piece/Pieces |
| Mop | 100 |
| Stock Quantity | 1000 |
| Currency | INR |
| Brand Name | MODERN SURGICAL HOUSE |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Moq | 100 |
| Price Type | fixed |
| Price | 2800.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
35
Establishment
1955
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03AAQPG3231K2ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AAQPG3231K2ZU
Jalandhar, Punjab
Proprietor
Mr. Rashim
Members since
4 Years
Address
G.T Road, Near Old Jail Road, Jalandhar, Punjab, 144002, India
grasping forceps in Jalandhar
Report incorrect details































