
Ir Bullet Camera - 50m Night Vision, Icr Technology & Third-generation Led Array | High-performance 700tvl Resolution, Wide Angle Ir Led
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | CMOS |
| Resolution | 700TVL |
| IR LEDs | Array |
| Night Vision Range | 50m |
| Lens | Wide Angle |
| Housing Material | Plastic |
| Usage | Outdoor security surveillance |
| Power Supply | 12V DC |
| Operating Temperature | -10°C to +50°C |
| Weight | 500g |
| Dimensions | 150x70x70mm |
| Features | IR Illumination, Night Vision, Wide Angle, Long Range, High Resolution, Durable Design, Easy Installation |
Product Overview
Key Features
Features:
Third-Generation LED array IR camera.
1 pcs third-generation light source chip array
With ICR to ensure good image for both day time and night time.
LED array with high brightness and long vision distance.
Wide angle IR led.
Industrial standard with long life time.
420TVL/480TVL/520TVL/600TVL/650TVL/700TVL optional.
50M IR night vision.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TECHROUTES NETWORK PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from TECHROUTES NETWORK PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2003
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Regional Head
Mr. Anoop Prabhakaran
Address
NO- 9, 1ST FLOOR, VIVEK COMPLEX, UDUPA GARDEN, S.M. ROAD, JALAHALLI WEST, Bengaluru, Karnataka, 560015, India
ir bullet camera in Bengaluru
Report incorrect details








































