
Iq 40 Inductive Proximity Sensor
Price: 2500 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Piece
In Stock
Product Specifications
| Housing Material | Reinforced plastic |
| IP Rating | IP 67 |
| Interface | Direct cable |
| Mounting Type | Panel mount |
| Operating Temperature | -25 to 70C |
| Response Time | <2 ms |
| Application | Machinery |
| Cable Length | 2 meters |
| Ingress Protection | IEC 60529 compliant |
| Wireless | No |
| Mounting Thread | Not threaded |
| Measurement Range | Up to 40 mm |
| Product Type | Inductive Proximity Sensor |
| Output | 3-wire NPN/PNP |
| Voltage | 220 V |
| Weight | Approximately 200 g |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
1972
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAAFJ0164C1Z0
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAAFJ0164C1Z0
Delhi, Delhi
Partner
Mr. Hari Kapoor
Address
56, Shradhanand Marg, G. B. Road, Delhi, Delhi, 110006, India
inductive proximity sensor in Delhi
Report incorrect details


































