
Ipod Mobile Phones
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Mobile Phone |
| Dominant Color | Black |
| Display | 3.5-inch |
| Internal Memory | 1GB + 512MB |
| Camera | 2.0MP |
| Battery | 750mAh |
| Bands | Quad Band |
| Usage | Calls, Multimedia, Internet |
| Size | 115.5 x 60.4 x 10.6 mm |
| T-Card | 8GB Support |
| Features | Dual SIM, MP3/MP4, Bluetooth, FM Radio, Multimedia, Expandable Memory, Camera |
Product Overview
Key Features
Band : Dual band(900/1800) / Quad Band(850/900/1800/1900)
Internal Memory : 1G(NOR)+512Mb(SRAM)
Color : black/white//red/ etc
MP3MP4 : YES
Network : Four sim Four standby (Four GSM)
Support GPRS : YES
Bluetooth : YES
Camera : 0.3MP front camera. 2.0MP back camera
FM : FM Radio
T-card : Support (expand to 8GB )
Display: 3.5-inch H QVGA LCD
Speaker: F25 speaker
Size : 115.5mm*60.4mm*10.6mm
Battery : 750mAh (BL-4U)
ChargerCompatible : Nokia Charger
Phonebook : 2000 notes
Standby time : 6 days
Main function : FM, Bluetooth, MP3,MP4, AVI, Video recorder, Camera
Included Functions : "Alarm,Note,Stopwatch,Calender, Tasker,Calulator,
E-book,World Clock"
Multi-languages : English, Hindi, Indonesian, Spanish, Arabic,French, Thai, Persian etc.
Accessories : 1 Battery, 1 Charger,,1 Ear Phone ,1 USB Cable, 1 User manual (in English) and 1 Color Box.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Restar Communication Technology Co. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mobile Phones, Accessories & Parts in bulk from Restar Communication Technology Co. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2005
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Ms. Nicole Lee
Address
1805, Tower A, Tianan High-Tech Plaza Phase I, Futian District, Shenzhen, Guangdong, 518040, China
mobile phones in Shenzhen
Report incorrect details
































