
Iphone 4s Battery
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Battery Type | Li-ion |
| Capacity | 1420mAh |
| Voltage | 3.7V |
| Energy | 5.25Wh |
| Compatibility | iPhone 4S |
| Dimensions | Range 100-120mm |
| Usage | iPhone 4S power supply |
| Weight | Range 20-30g |
| Features | Long life, High capacity, Easy install, Reliable power, Competitive price |
Product Overview
Key Features
Replacement battery For Apple iPhone 4S
High quality, competitive price, lithium-ion pack
Great durability with extra power
No memory effects: last over 300 cycles
Built-in rechargeable battery protection safety circuit
Battery Type: Lithium-Ion
Battery capacity: 1420mAh
Voltage: 3.7 v 5.25whr
Compatible with: iPhone 4S
NO INSTALLATION INSTRUCTION included.
It is highly recommended that Customers are fully recognized of assembly knowledge BEFORE purchase.
Customer is advised to take a research from online resources such as google search, ..
Housing may not include all parts and customer is required to make use of parts from their old phone if any
We apologize that we do not hold any responsibility for damages due to improper installation. Thank you for your kind consideration.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shenzhen Lencri Communication Equipment Co.,Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mobile Phones, Accessories & Parts in bulk from Shenzhen Lencri Communication Equipment Co.,Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Supplier
Establishment
2003
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Sales Director
Ms. Elena Liu
Address
PCY Technology Park, Gongye Rd, Shenzhen, Guangdong, 518118, China
mobile phone holder in Shenzhen
Report incorrect details































