
Ipchpc Pulse Current Charger
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Battery Charger |
| Dominant Color | Silver |
| Input Voltage | 120-240V |
| Output Current | 10-100A |
| Dimensions | 20x15x10cm |
| Weight | 10kg |
| Efficiency | 90% |
| Safety Standards | UL/CE |
| Usage | Charging various battery types, including lithium-ion and lead-acid batteries in industrial settings |
| Features | Pulse Charging, Fast Charging, Intelligent Control, Parallel Operation, High Efficiency |
Product Overview
Key Features
Some charger modules can be used in parallel directly to increase charging current and realize fast-speed charging.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, UK EASY POWER CO., LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chargers in bulk from UK EASY POWER CO., LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2010
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Sales Manager
Mr. David Yu
Address
B601, No.49 Ziheng West Road, Kengzi, Pingshan New District, Shenzhen, Guangdong, 518112, China
wireless charger in Shenzhen
Report incorrect details







































