
Ipc Connectors
Price: 22 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1000 Piece
In Stock
Product Specifications
| Humidity % | 95% RH Max |
| Feature | Corrosion Resistant, Flame Retardant |
| Operating Temperature | -40AdegC to +85AdegC |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP68 |
| Efficiency | High (>95%) |
| Surface Finish | Matte |
| Power Factor | 0.98 |
| Connector Type | Insulation Piercing Connector |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Overheating Protection | YES |
| Product Type | IPC Connector |
| Application | Electrical Wire Connection |
| Protection Level | Other, IP68 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 450V AC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Screw Terminal |
| Color | Black |
| Dimension (L*W*H) | 60 mm x 30 mm x 25 mm |
| Weight | 55 g |
| Input Voltage | 220V-450V AC |
| Phase | Single Phase |
| Size | Standard |
| Connection Type | Insulation Piercing |
| No Of Poles | 3 Poles |
| Material | Polycarbonate and Brass |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
150
Establishment
1969
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAAFR7053E1ZA
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAAFR7053E1ZA
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Business Development Associate
Mr Sunny
Members since
19 Years
Address
C-2, Sector A-3, Tronica City, Loni, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201102, India
aluminum connectors in Ghaziabad
Report incorrect details











































