
Induction Cooker - World-class Material, High Efficiency | Rapid Cooking For Diverse Cuisine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 1500W |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| Dimensions | 25x25cm |
| Weight | 2kg |
| Material | Ceramic Glass |
| Usage | Cooking various foods efficiently |
| Safety Features | Overheat Protection |
| Features | Fast cooking, Energy efficient, Easy cleaning, Portable design, Precise control |
Product Overview
Key Features
Our organization is one of the prominent for manufacturing, exporting and supplying Induction Cooker in Delhi, India. This is fabricated in compliance with the industry guidelines. These cookers are made using world-class material and cutting-edge technologies. Offered cookers facilitate the users to cook various kinds of food items in very little time.
Company Details
Saras 18 Group, Established in 2008 at New Delhi in Delhi, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of Others in India. Saras 18 Group is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Induction Cooker, Saras 18 Group has made a reputed name for itself in the market with high-quality Electric Induction Cooker, Induction Cooker, Power Efficient Induction Cooker, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Saras 18 Group has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from Saras 18 Group at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Saras 18 Group has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from Saras 18 Group at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
26
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Marketing Manager
Mr Varun
Address
11-C, Gali No.1, Govindpuri, Kalkaji, New Delhi, Delhi, 110019, India
Report incorrect details




























