
Induction Cooker - Superior Grade Raw Material, Advanced Technology | Versatile Specifications & Models To Meet Diverse Client Needs
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 1500W |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| Dimensions | 25x25cm |
| Material | Glass ceramic |
| Weight | 2kg |
| Usage | Home cooking,heating food, boiling water |
| Safety Standards | CE, RoHS |
| Features | Fast heating, Energy efficient, Easy cleaning, Safe cooking, Compact design |
Product Overview
Key Features
We are instrumental in offering a superior quality array of Induction Cooker. These cookers are manufactured from finest grade raw material and advanced technology at our vendors end. These products are offered in various specifications and models to meet diverse client needs. Our this range of Induction Cooker can be availed from us at market leading prices.
Company Details
Ahana Agency, Established in 2003 at Kolkata in West Bengal, is a leading Distributor,Supplier of Others in India. Ahana Agency is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Induction Cooker, Ahana Agency has made a reputed name for itself in the market with high-quality Induction Cooker, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Ahana Agency has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from Ahana Agency at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Ahana Agency has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from Ahana Agency at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
18
Establishment
2003
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Kolkata, West Bengal
proprietor
Mr. Shibu Prasad Mondal
Address
107, Lake Town Block-A Kolkata, West Bengal, 700089, India
induction cooker in Kolkata
Report incorrect details
























