
Induction Cooker - Compact Design | Smoke-free, Shock-proof, Cost-effective Cooking Solution
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Color | Black |
| Power | 2000W |
| Voltage | 220V |
| Dimensions | 28x35cm |
| Weight | 3kg |
| Material | Glass ceramic |
| Safety features | Overheat protection |
| Usage | Cooking various foods efficiently, using electromagnetic induction for precise temperature control and safety. |
| Features | Fast heating, Energy efficient, Safe cooking, Easy cleaning, Precise control |
Product Overview
Key Features
Induction cooker is using to cook food, instead of gas stove, it is cheaper than Gas. It is working in electro magnetic induction, hence, no smoke, no fire, 100% shoke proof etc.
Company Details
BELL COMMUNICATION SYSTEMS, Established in 1995 at Ernakulam in Kerala, is a leading Manufacturer,Supplier of Others in India. BELL COMMUNICATION SYSTEMS is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Induction Cooker, BELL COMMUNICATION SYSTEMS has made a reputed name for itself in the market with high-quality Induction Cooker, Induction Cooker (Black Swan), etc.
Focusing on a customer-centric approach, BELL COMMUNICATION SYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from BELL COMMUNICATION SYSTEMS at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, BELL COMMUNICATION SYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from BELL COMMUNICATION SYSTEMS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1995
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Ernakulam, Kerala
Managing Partner
Mr. Mohanan Achary
Address
Bandali Building, Cockapalli, Ernakulam, Kerala, 682305, India
Report incorrect details


























