
Induction Cooker - Energy Efficient Design | Auto Power Off, Elegant & Sleek Appearance, Safe Usage
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Cooktop |
| Dominant Color | Black |
| Power | 1500W |
| Voltage | 220V |
| Dimensions | 25x25cm |
| Material | Glass ceramic |
| Weight | 2kg |
| Safety Features | Auto-off |
| Usage | Heating and cooking food items on a flat surface using electromagnetic induction. |
| Features | Fast heating, Energy efficient, Safe operation, Easy cleaning, Auto shut-off, Sleek design, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, OORJA SOLUTIONS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Heaters from OORJA SOLUTIONS PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Importer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Establishment
2005
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dombivli, Maharashtra
Name
Mr. Ajay
Address
Sona vihar plot-r44, sudarshan nager, midc, dombili (e), Dombivli, Maharashtra, 421203, India
induction cooker in Dombivli
Report incorrect details


































