
Induction Cap Sealing Machine 14 - Stainless Steel
Price: 290000.00 INR
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| Dimensions | 1000x600x1200mm |
| Weight | 150kg |
| Material | Stainless steel |
| Sealing Speed | 10-20/min |
| Capacity | Various |
| Usage | Sealing bottle caps using induction technology. Suitable for food, pharmaceuticals, and cosmetics industries. |
| Compliance | CE |
| Features | Fast sealing, Reliable operation, Easy use, Efficient process, Durable design, Consistent seals, Reduced waste |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor
Employee Count
10
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CKMPM0314D1ZN
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CKMPM0314D1ZN
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Paresh
Members since
10 Years
Address
24, Mahadev Estate-6, Near Bank Of Baroda, CTM, Ahmedabad, Gujarat, 382449, India
induction cap sealing machine in Ahmedabad
Report incorrect details


































