






Induction Batch Fryer
Price: 185000.0 INR / Piece
(185000.0 INR + GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Technique | Induction Heating |
| Load Capacity | Up to 500 kg/hr |
| Features | Energy Efficient, Automatic Temperature Control, Uniform Heating |
| Length | 1500 mm |
| Noise Level | Low |
| Width | 1200 mm |
| Equipment Type | Induction Batch Fryer |
| Power Supply | 380/415 V, 3 Phase, 50 Hz |
| Height | 1400 mm |
| Temperature Range | Ambient to 250AdegC |
| Application | Industrial Snack Frying, Commercial Kitchens |
| Material | Stainless Steel |
| Other Material | Food Grade Components |
| Power Source | Electric |
| Installation Guideline | Floor Mounted, Easy to Install |
| Size | Customizable |
| Use | Other, Food Processing, Frying Snacks |
| Power Consumption | 24 kW |
| Usage & Applications | Batch Frying of Chips, Sev, Namkeen, Snacks |
| Capacity | 100-500 kg/hr (Customized) |
| Storage Capacity | 100 kg/hr |
| Shape | Rectangular |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 3 Days |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 185000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | ENERGY SOLUTIONS |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Wholesaler
Employee Count
18
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06CKXPM8730L1Z9
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06CKXPM8730L1Z9
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Mohit Mittal
Members since
8 Years
Address
B No Shop No - 5 125, Opp. Batra Palace, Ambala Cantt, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
Report incorrect details


























