
Induction Annealing Machine 2, Frequency: 50 Hz
Price: 120000.00 INR
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 5kW |
| Frequency | 20kHz |
| Dimensions | 500x400x600mm |
| Weight | 100kg |
| Material | Steel |
| Output | Variable |
| Usage | Annealing metallic components, improving ductility and reducing stress |
| Safety | CE Certified |
| Features | Precise heating, Fast cycles, Consistent results, Energy efficient, Easy operation, Durable design |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2012
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AKYPM7623B1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AKYPM7623B1ZZ
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Narendra Mishra
Members since
5 Years
Address
Plot No. - 33, Gangotri Industrial Estate, Vatva GIDC, Near Ramol Over Bridge, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
Report incorrect details


































