
Industrial Crochet Machine - 762mm Width, 520 Spindles, 150rpm | High Speed, Fancy Yarn, Versatile Fibers, Flat Yarn
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Width | 762Mm |
| Needle Density | 15-20 |
| Weft Needle Plates | 2 Sets |
| Stitch Density | 12-50 |
| Main Shaft Speed | 150Rpm |
| Power | 11.56Kw |
| Spindles | 520 |
| Features | High Speed, Fancy Yarns, Versatile Fibers, Flat Yarn, Customizable, Efficient, Durable, Reliable |
Product Overview
Key Features
Crochet Machine
Model - 980 Fancy Yarn Crochet Machine is a high speed crocheting machine for making of fancy yarns. The machine knits the warp and weft yarns into fabric, and then cuts the weft yarns of the woven fabric to form the requested yarns; or the machine can crochets the warp and weft yarns into belt yarns. The machine is suitable for various chemical fibers and natural fibers (cotton, wool, linen, silk etc.). The fibers can be dyed before or after processed into fancy yarns. The final yarn is of a flat shape.
| Main Parameters | |
| Width | 762mm(30 inches) |
| Needle density | 15,18,20 per inch(subject to customer's requirements) |
| Weft needle plate | 2 sets |
| Stitch density | 12-50 stitches/cm |
| Pattern chain | 12-50 sections |
| Main shaft speed | 150rpm max. |
| The girth of rack frame | 170cm |
| Total machine power | 11.56kw |
| Spindle no | 520 pieces |
| Spindle distance | 200mm |
| Main machine dimension | 1750mm x 1950mm x 1750mm |
| Winding rack dimension | 3000mm x 2800mm x 2400mm |
| Creel dimension | 4200mm x 1880mm x 2750mm |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shah Traders has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Weaving Machinery in bulk from Shah Traders at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ATRPS7191J1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ATRPS7191J1ZO
Bhiwandi, Maharashtra
Proprietor
Mr. Aashit N Shah
Address
797, Balraj Compound, Devji Nagar, Narpoli, Bhiwandi, Maharashtra, 421302, India
crochet machine in Bhiwandi
Report incorrect details








































