
Indoor Unit
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | HVAC Unit |
| Dominant Color | White |
| Dimensions | 1000x800x500 mm |
| Weight | 150 kg |
| Power Consumption | 5 kW |
| Cooling Capacity | 10000 BTU/h |
| Refrigerant | R410A |
| Usage | Commercial cooling applications, such as indoor spaces, offices, small shops and warehouses. |
| Features | Efficient Cooling, Quiet Operation, Easy Installation, Durable Design, Reliable Performance |
| Main Domestic Market | Tamil Nadu |
Company Details
INN COOL INDIA PVT LTD FORMERLY A DIVISION OF INNO COOL IN THIS COLD ROOM TECHNOLOGIES FIELD OVER 16 YEARS OF EXPERIENCE AND SATISFYING MANY SECTORS LIKE DAIRY, PHARMA, FOOD INDUSTRIES, COLD STORAGES, ETC.,
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2016
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33AADCI1333A1ZG
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AADCI1333A1ZG
Chennai, Tamil Nadu
MANAGING DIRECTOR
Mr M.j. Prasanna Kumar
Address
7A, Ponniamman Nagar, J J Street, Ayanambakkam, Chennai, Tamil Nadu, 600095, India
split air conditioner unit in Chennai
Report incorrect details
































