
Hdpe Reducing Tee
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50
In Stock
Product Specifications
| Temperature Range | -40C to +80C |
| Sealing Type | Heat Fusion Sealed |
| Bend Radius | As per pipe diameter, typically 20D |
| Connection Type | Butt Weld, Electrofusion |
| Diameter | 20 mm - 315 mm (Reducing branch as specified) |
| Yield Strength | Minimum 15 MPa |
| Tolerance | 1 mm |
| Flexibility | High |
| Coating Type | Uncoated |
| Tensile Strength | 15 MPa (minimum) |
| Product Type | Other, HDPE Reducing Tee |
| Material | Other , High Density Polyethylene (HDPE) |
| Connection | Other, Butt Welded / Electrofusion |
| Shape | Other, Tee |
| Standard | Other, IS 4984 / ISO 4427 |
| Surface Treatment | Other, Smooth Finish |
| Outer Diameter | 20 mm - 315 mm |
| Section Shape | Round |
| Length | Standard as per size |
| Thickness | Customized as per requirement |
| Color | Black |
| Usage | Pipe Fitting in Water Supply and Irrigation |
| Rated Pressure | PN 6 / PN 8 / PN 10 / PN 12.5 / PN 16 |
| Material Grade | PE 63 / PE 80 / PE 100 |
| Application | other, Water Distribution, Irrigation, Plumbing |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RAINSON PIPE INDUSTRIES PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from RAINSON PIPE INDUSTRIES PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
300
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AALCR0544C1ZR
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AALCR0544C1ZR
Ahmedabad, Gujarat
Marketing Head
Mr. Piyush Patel
Address
BNo 18,19,20,21, Near Shivbhoomi Estate, Kubadthal Ahmedabad, Gujarat, 382405, India
hdpe pipe tee in Ahmedabad
Report incorrect details
























