
Hdpe Red Crate
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Red |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 5-20 mm |
| Usage | Plastic crate production |
| Compliance | ISO 9001 |
| Features | High Strength, Red Color, HDPE Material, Recyclable, Cost-Effective |
Company Details
Offering a wide range of PP/CP- Non Woven Fabric, HD Blue Drum- PLB Pipes, PP/CP- Plastic Furniture, PP- Plastic Furniture, LDPE- for ACP, etc.Know Us Sri Sai Traders is one of the most renowned names in the domain of manufacturing and marketing a premium range of LDPE Plastic Granules and other allied Plastic Raw Materials. Since inception in 1995, the company has been engaged in offering CP Non Woven Granules, PP/CP- Non Woven Fabric, HD Blue Drum- PLB Pipes, PP/CP- Plastic Furnit
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
5
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Director
Mr. Vijay Kumar Gupta
Address
345/1, Shivaji Market, Pitampura, Delhi, Delhi, 110088, India
Plastic Raw Material in Delhi
Report incorrect details






















