
Hdpe Raffia Granules
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Type | Granules |
| Color | Green |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-5 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Raffia production, rope, bags, and other applications |
| Features | Recycled HDPE, Lower cost, Weather resistant, High density, Various colors |
Product Overview
Key Features
Product Characteristics:
a c High density PE material
a c Recycled product
a c Lower cost then first category raw material
a c Unaffected by weather
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Green Cube Polymer has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Green Cube Polymer at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr Vishal Chothani
Address
Plot No.106, Pragati Complex, Nav Jyot Park, Near Giriraj Hospital Rajkot, Gujarat, 360005, India
granulator in Rajkot
Report incorrect details





























