
Hdpe Plastic Sheets
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Shiv
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Thickness | 6mm |
| Dimensions | 1000x1000mm |
| Density | 950 kg/m³ |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Usage | Industrial applications, packaging, signage, and general fabrication. |
| Features | High strength, Chemical resistant, Lightweight, Durable sheets, Easy to fabricate |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHIV PLASTIC INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Sheets in bulk from SHIV PLASTIC INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1978
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AFYPP5336H1ZX
Payment Mode
Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AFYPP5336H1ZX
Rajkot, Gujarat
Managing Director
Mr Vipul Parmar
Address
Office No.72, Samridhi Bhawan, 3rd Floor, Gondal Road, Opp Bombay Petrol Pump, Rajkot, Gujarat, 360002, India
Report incorrect details

























