
Hdpe Plastic Sheet - Width 300-1200 Mm, Thickness 0.7-5 Mm, Any Color Options
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Orange |
| Width | 300-1200 mm |
| Thickness | 0.7-5 mm |
| Usage | Various applications including signage, protective layers, and fabrication |
| Density | 940 kg/m³ |
| Tensile Strength | 28 MPa |
| Features | Durable material, Versatile sheet, Cost-effective, Customizable color, Easy fabrication |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Others, Telegraphic Transfer (T/T) |
Product Overview
Key Features
Our capabilities:-
Sheet Min-Maximum Width: 300-1200 mm
Sheet Min-Maximum Thickness: 0.7 to 5 mm
Sheet Color: Any color
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Raneko Tech has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Sheets in bulk from Raneko Tech at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Puducherry, Puducherry
Assistant Manager
Mr Bijesh Joseph
Address
R.S. 140/6A3, Pangur Village, Ariyur Post, Pondy - Villupuram Main Road, Puducherry, Puducherry, 605102, India
plastic packing sheets in Puducherry
Report incorrect details




































