
Hdpe Plastic Hexagonal Chandrika
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Dimensions | 0.9m x 1.82m |
| Mesh Size | 18x20mm |
| Color | Green |
| Weight | 345 grams |
| Height | 70mm |
| Aperture Shape | Diamond |
| Features | Reusable, Cleanable, Durable, Efficient, Lightweight, Cost-effective, Hexagonal design |
| Product Type | HDPE Plastic Hexagonal Chandrika |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Product Details:-
ModelECOSERI
Size3 x 2 feet
ConditionNew
Hole ShapeHexagonal
Mesh Size (mm)18x 20 mm
ColorOrange, Yellow, Green
MaterialHDPE
Features:
Used in cocoon formation in the sericulture industry by silk farmers
Being cleanable and reusable are it's major advantages to bamboo mountages
Specification:-
Size: 0. 9 meter x 1. 82 meter, 11 fold corrugated on one side with 10 fold on another, height 70 mm (+- 14mm) weight 345 grams/pc (+-10 grams)
Aperture shape: Diamond 19 mm * 20mm with tolerance +- 3mm
Color: Green, Black, Yellow
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Econetting Enterprises Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pallets & Crates in bulk from Econetting Enterprises Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AADCE9708M1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AADCE9708M1Z5
Nagpur, Maharashtra
Director
Mr. Ankush Agrawal
Address
B-139, Butibori, MIDC, Near Indorama Gate No. 1 Canal Road, Nagpur, Maharashtra, 441122, India
sericulture crates in Nagpur
Report incorrect details






































