
Hdpe Pipes - Diameter Range 20-1000 Mm, Length 6m, Wall Thickness 2-20 Mm, Pressure Rating 6-16 Bar | Corrosion Resistant, Durable, Lightweight, Wide Usage
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter Range | 20-1000 mm |
| Wall Thickness Range | 2-20 mm |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Length | 6m |
| Standard | IS 4984 |
| Usage | Water supply, sewage, gas, and industrial applications |
| Features | Corrosion resistant, Lightweight, High strength, Durable pipes, Wide usage |
Company Details
R. K. ELECTRICALS, Established in 2003 at Sonipat in Haryana, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of PVC Pipes in India. R. K. ELECTRICALS is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading HDPE Pipes, R. K. ELECTRICALS has made a reputed name for itself in the market with high-quality HDPE Pipes, PVC Pipe Fitting , PVC Pipes, etc.
Focusing on a customer-centric approach, R. K. ELECTRICALS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from R. K. ELECTRICALS at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, R. K. ELECTRICALS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from R. K. ELECTRICALS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2003
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Sonipat, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Satish Kumar Antil
Address
Village nandnor, near murthal, Sonipat, Haryana, 131001, India
industrial hdpe pipe in Sonipat
Report incorrect details






























