
Hdpe Pipes - Color: Black
Price: 110.00 INR / Meter
(110.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
110.00 INR / Meter
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
20
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Diameter | 20mm to 315mm |
| Grade | PE 63, PE 80, PE 100 |
| Standards | IS: 4984-2016, ISO: 4427, EN 12201, IS:14151 |
| Features | Long Life, High ductility, Superior flow, Leak free, Abrasion resistant |
| Feature | Highly flexible, Lightweight |
| Life Span | Long Lifespan |
| Shape | Round |
| Connection Type | Socket Joint |
| Shipping Type | actual |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 100 |
| Color | Black |
| Moq | 20 |
| Unit Type | Meter/Meters |
| Pkg Box Height | 0.00 cm |
| Returnable | No |
| Mop | 20 |
| MRP | 110.00 INR |
| Pkg Box Breadth | 0.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | UTKARSH INDIA LIMITED |
| Pkg Box Length | 0.00 cm |
| Product Unit | 20 Meter/Meters |
| Price | 110.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 20 |
| Minimum Ordered Packs | 20 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Utkarsh India Limited is a leading manufacturer and supplier of high-end engineering products and services in the infrastructure, agriculture and domestic water piping industry. Highly respected in both the Government and Infrastructure sector, Utkarsh brings along over 40 years of experience in high-end engineering and manufacturing, working with the leading raw material suppliers, offering only the best to its customers.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
4000
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AAACW4982C1Z6
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9002
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AAACW4982C1Z6
Kolkata, West Bengal
CMG
Mr Sreejit Mukherjee
Address
Arrjavv Square, 95 A, Elliot Road, 4th Floor, Kolkata, West Bengal, 700016, India
agricultural hdpe pipes in Kolkata
Report incorrect details



































