
Hdpe Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter Range | 20-1000 mm |
| Wall Thickness Range | 2-50 mm |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Length | 6m |
| Color | Black |
| Usage | Water supply, drainage, gas pipelines |
| Features | High Strength, Corrosion Resistant, Durable, Affordable, Long Life |
Company Details
NIDHI ENTERPRISES, Established in 2011 at Mumbai in Maharashtra, is a leading Distributor,Supplier of Steel Pipes & Tubes in India. NIDHI ENTERPRISES is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading HDPE Pipes, NIDHI ENTERPRISES has made a reputed name for itself in the market with high-quality Electric Resistance Welded Pipes, HDPE Pipes, Seamless Pipe, etc.
Focusing on a customer-centric approach, NIDHI ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel Pipes & Tubes in bulk from NIDHI ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, NIDHI ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel Pipes & Tubes in bulk from NIDHI ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AXHPS6341N1ZS
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AXHPS6341N1ZS
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Chintan R. Shah
Address
44, Nagdevi Cross Lane, Desai Chambers, Office No-25, 3rd Floor, Masjid, Mumbai, Maharashtra, 400003, India
industrial hdpe pipe in Mumbai
Report incorrect details
































