
Hdpe Pipe Tee By Ar Industries
Price: 47.20 INR
(40.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
47.20 INR / Piece
Weight :
200.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Features | Strong, Durable |
| Shape | Tee |
| Color | Black |
| Material | HDPE |
| Application | Plumbing |
| Product Type | Tee |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | BOX |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| GSTIN | 18% |
| Weight | 200.00 Gram |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Product Unit | 100 Piece/Pieces |
| Moq | 100 |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Pkg Box Height | 6.30 cm |
| Mop | 100 |
| Price | 40.00 INR (Approx.) |
| Color | Black |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 500 |
| Shipping Type | actual |
| Packsize | 1 |
| MRP | 47.20 INR |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
Product Overview
Key Features
| Size/ Diameter | 63 MM - 315 MM |
| Fitting Type | Tee |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Material | HDPE |
An HDPE pipe tee is a pipe fitting used in High-Density Polyethylene (HDPE) piping systems to create a T-shaped junction or intersection between three pipes, allowing for the distribution or branching of fluid or gas flow while maintaining secure and leak-free joints. HDPE pipe tees are essential components in piping systems for various applications, including water supply, wastewater management, industrial processes, and more.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipe Fittings in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
hdpe pipe tee in Noida
Report incorrect details
























