
Hdpe Pipe Scrap
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Hdpe Pipe Scrap
In Stock
Product Specifications
| Usage | Recycling, Industrial Reprocessing |
| Scrap Type | Pipe Scrap |
| Thickness | Varies (typically 2-50 mm) |
| Condition | Used |
| Metal Type | Other, HDPE (High Density Polyethylene) |
| Density | 0.97 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Application | Manufacturing of new HDPE products, Raw material for plastic industry, Construction material |
| Weight | Varies as per lot size (commonly 1-50 kg per piece) |
| Dimension (L*W*H) | Depends on pipes, commonly cut to 1aEUR"3 m lengths |
| Color | Black |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ABBAY TRADING GROUP, CO LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Metal Scrap in bulk from ABBAY TRADING GROUP, CO LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2000
Working Days
Monday To Saturday
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Certification
HALAL,KOSHER,ISO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mersin, Icel
Sales Manager/Sales
Mr. Chris Jones
Members since
11 Years
Address
Kurtulus Meydani Inonu Bulvari No. 70, Klas Plaza A Blok, Kat 13 D.24-26, Mersin, Icel, 33940, Turkey
hdpe scrap in Mersin
Report incorrect details











































