
Hdpe Pipe Machine
Price: 1947000.00 INR / Piece
(1650000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Motor Power | 15 kW |
| Roller Material | High-grade steel |
| Dimension (L*W*H) | approx. 12m x 2m x 2.2m |
| Features | Consistent pipe thickness, energy efficient, durable construction, PLC control |
| Pipe Diameter | 20 mm - 110 mm |
| Pipe Material | HDPE |
| Production Capacity | 50 - 120 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Welding | Not Applicable (extrusion type) |
| Linear Speed | 0.5 - 10 m/min |
| Pipe Thickness | 2 mm - 6 mm |
| Length | Custom as per requirement |
| Usage & Applications | HDPE water/gas pipe production |
| Noise Level | Below 85 dB |
| Machine Weight | 3500 kg |
| Material | Alloy Steel / SS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
| FOB Port | AHMEDABAD |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 5-10 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 10 |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 1650000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Brand Name | VITAL FORCE ENGINEERING |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
We, Vital Force Engineering, started our business venture with the aim to meet the needs of the customers associated with the engineering products. Our quality assured range of products includes a huge list like PPR Single Screw Extruder, HDPE Single Screw Extruder, Spiral Spring Conveyor, Tube Tilting Unit, and a lot more. All our products are manufactured using advanced machined and quality materials which makes them flawless on every ground. Apart from this, we also offer Repairing And Installation Service of our products. The mission of our company is to become a renowned manufacturer and supplier on which customers rely for qualitative products. Our company has different departments in which candidates are hired as per their knowledge, education, and interest. These teams work in a harmonious way to meet the company targets and serve the customers in
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CMNPP0549N1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CMNPP0549N1ZH
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Nilpesh Patel
Members since
8 Years
Address
33, Sahitya Industrial Hub, Marga Farm Road, Bakrol To Gatrad Road, Bakrol, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
hdpe pipe machine in Ahmedabad
Report incorrect details































