
Automatic Tube Cutting Machine - High-speed Performance, Precision Cutting For Various Tubing Sizes
Price: 2500000.00 INR / Piece
(2500000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Drive Motor | Servo motor |
| Color | Other, Industrial Grey |
| Product Type | Tube Cutting Equipment |
| General Use | Precise automatic cutting of metal tubes and pipes |
| Material | Other, Steel, stainless steel, aluminum, copper tubes |
| Type | Other, Automatic Tube Cutting Machine |
| Capacity | 800-1200 tubes/hour (depends on material & diameter) |
| Weight (kg) | Approx. 450 kg |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Cutting Speed | 60-100 cuts/min (variable) |
| Cutting Thickness | 0.5 mm to 3 mm |
| Cutting Function | Other, Fully automatic cutting with programmable cut lengths |
| Cooling System | Other, Integrated water cooling system |
| Drive Type | Other, Servo motor driven |
| Voltage | 220V/380V, 50/60Hz |
| Dimension (L*W*H) | 2200 mm x 800 mm x 1400 mm |
| Feature | Other, High precision, smooth cutting, auto-feeding, minimal wastage |
| Motor | Main: 2.2 kW servo motor, feed: stepper motor |
| Mechanical Precision | A+-0.1 mm |
| Software Detail | PLC based control system with touch panel interface |
| Cutting Method | Rotary blade cutting (Cold cutting) |
| Control System | PLC touchscreen panel |
| Cutting Area | Max 80 mm (diameter of tubes) |
| Cutting Material | Metal tubes, pipes |
| Supply Ability | 01 Per Week |
| Delivery Time | 01 Months |
| Color | Other, Industrial Grey |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 2500000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | VITAL FORCE ENGINEERING |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CMNPP0549N1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CMNPP0549N1ZH
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Nilpesh Patel
Members since
8 Years
Address
33, Sahitya Industrial Hub, Marga Farm Road, Bakrol To Gatrad Road, Bakrol, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
tube cutting machine in Ahmedabad
Report incorrect details








































