


Hdpe Pipe
Price: 92.00 INR / Meter
(92.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
200
In Stock
Product Specifications
| Feature | Corrosion Resistance, Lightweight, Flexible, Leak-proof |
| Life Span | 50 Years |
| Color | Black with Blue Stripe |
| Application | Water Supply, Gas Distribution, Irrigation, Sewage |
| Pressure | 2.5 to 16 kg/cmA2 |
| Product Type | HDPE Pipe |
| Material | Other, HDPE (High Density Polyethylene) |
| Shape | Round |
| Standard | IS 4984:2016 |
| Connection Type | Other, Butt Weld, Electrofusion, Compression Fittings |
| Length | 6 m or customized |
| Thickness | 2 mm to 30 mm (as per standard) |
| Diameter | 20 mm to 315 mm |
| Weight | Varies with size (approx. 100 to 2500 gm/m) |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Unit Type | Meter |
| Mop | 200 |
| Color | Black with Blue Stripe |
| Stock Quantity | 1000 |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Price | 92.00 INR (Approx.) |
| Moq | 200 |
| Product Unit | 200 Meter |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 200 |
| Minimum Order Quantity | 200 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ADVFS3434J1ZM
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ADVFS3434J1ZM
Rajkot, Gujarat
Accepts only Foreign inquiries
Partner
Mr. Arjun
Members since
1 Years
Address
Plot No. 442 To 451, Survey No 111, Golden Green Industrial Park, Village Khambha, Taluka Khambha, Rajkot, Gujarat, 360035, India
industrial hdpe pipe in Rajkot
Report incorrect details


































