
Hdpe Niwar
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
2
Brand Name :
Shree Ram Tap Industries
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Multicolor |
| Width | 5-20 mm |
| Thickness | 1-3 mm |
| Length | 100-1000m |
| Usage | Shopping bag straps production |
| Tensile Strength | 10-20 MPa |
| Features | Smooth texture, Shrinkage proof, Vibrant colors, Durable, Versatile, Cost-effective |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | As Per Customer Requirement Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | 1 Beg = 60 Kg Approx |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
1992
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24BNKPK2272C1ZB
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BNKPK2272C1ZB
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Abhay Mohanbhai Kansara
Address
F/15/4/39, LALRANG FACTORY, NARI ROAD , KUBHARWADA, Bhavnagar, Gujarat, 364006, India
plastic niwar in Bhavnagar
Report incorrect details




































