
Hdpe Long Tail Pc Pipe
Price: 500.00 INR
(500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
590.00 INR / Piece
Weight :
30.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
10
In Stock
Product Specifications
| Features | Strong, Durable |
| Diameter | 40 Millimeter (mm) |
| Application | Plumbing |
| Color | Black |
| Material Grade | PE 63 |
| Product Type | Other, Hdpe Long Tail PC Pipe |
| Material | HDPE |
| Shape | Round |
| Usage | Plumbing |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 10 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 4.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 50 |
| Moq | 10 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 500.00 INR (Approx.) |
| MRP | 590.00 INR |
| Pkg Box Height | 4.00 cm |
| Color | Black |
| Shipping Type | free |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| Pkg Box Length | 600.00 cm |
| Weight | 30.00 Kilogram |
| Product Unit | 10 Piece/Pieces |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
| Minimum Order Quantity | 10 |
Product Overview
Key Features
| Size/ Diameter | 40 mm |
| Brand | AR INDUSTRIES |
| Fitting Type | Elbow |
| Material Grade | PE 63 |
| Usage/ Application | Plumbing |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
hdpe boards in Noida
Report incorrect details




















