
Hdpe Long D Joint
Price: 76.70 INR
(65.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
76.70 INR / Piece
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
500
Minimum Pack Size :
80
In Stock
Product Specifications
| Color | Black |
| Material | PP-R |
| Usage | Plumbing |
| Size | 63-200 MM |
| Type | Others, HDPE Long D Joint |
| Product Type | HDPE Long D Joint |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 1000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Carton Box |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Length | 50.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Price | 65.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | free |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 500 |
| Stock Quantity | 400 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 80 Piece/Pieces |
| Mop | 80 |
| Pkg Box Height | 20.00 cm |
| Currency | INR |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 76.70 INR |
| Moq | 80 |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Color | Black |
| Minimum Ordered Packs | 80 |
| Minimum Order Quantity | 80 |
Product Overview
Key Features
Condition : New
Material : PP
Brand : AR INDUSTRIES
Extended Grip: Provides enhanced connection stability.
HDPE Durability: Robust and long-lasting material.
Superior Leakage Protection: Extra secure seal.
Corrosion Proof: Resists rust and chemical attack.
Easy, Fast Installation: Efficient pipe joining.
High Pressure Rating: Handles demanding pipeline conditions.
Flexibility in Terrain: Adapts to minor ground shifts.
UV Resistant: Ideal for exposed outdoor installations.
Reduced Joints Needed: Potentially fewer fittings for longer runs.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bellows & Expansion Joints in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details


























