
Hdpe Hose Pipe - High Density Polyethylene, Flexible And Durable Design, Long Life Span, Crack Resistance, High Strength
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Diameter | 20-100mm |
| Length | 100-1000m |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Usage | Irrigation, water supply |
| Standards | IS 4984 |
| Features | Long lifespan, Crack resistance, High strength, Water transfer, Durable, Reliable |
Product Overview
Key Features
Features:
Long life span
Crack resistance
High strength
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Marshal Polymers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from Marshal Polymers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ACXPP9489P1Z1
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACXPP9489P1Z1
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr. Ashok Patel
Address
Plot No.70, 8-B National Highway, Ring Road, Opp. Hotel Gamara, Dindayal Industrial Area, Rajkot, Gujarat, 360003, India
hdpe hose pipe in Rajkot
Report incorrect details





































