
Hdpe (High Density Polyethylene) Sheet
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Thickness Range | 2-50mm |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Tensile Strength | 25MPa |
| Operating Temperature | -50°C to +90°C |
| Usage | Sewage & medical industries |
| Features | Lightweight, Tough, Chemical resistant, Easy welding, High toughness |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | Within 15-20 Days |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Domestic Market | West Bengal |
Product Overview
Key Features
Operating temperature:
i? HD i? PE: -50degC to +90degC
i? PE i? UHMW: -150degC to +90degC Features:
Light weight:
i? High toughness
i? Very good electric & dielectric properties
i? High chemical resistance
i? PE-UHMW
i? Very low friction.
Used: in sewage industry, medical industry etc.
Clients can avail this HDPE (High Density Polyethylene) Sheet at industry leading prices from us.
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
1906
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AABCB1203A1ZM
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AABCB1203A1ZM
Kolkata, West Bengal
Director
Mr. Rajorshi Chatterjee
Members since
1 Years
Address
No 22, Raja Woodmunt Street, Kolkata, West Bengal, 700001, India
polyethylene sheet in Kolkata
Report incorrect details








































