
Hdpe Flakes
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Gahan Enterprises
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Moisture Content | <0.5% |
| Particle Size | 5-20 mm |
| Usage | Bottle recycling, molding |
| Features | Recyclable material, Cost-effective, High-density, Durable, Versatile |
Company Details
GAHAN ENTERPRISES, Established in 2013 at Hyderabad in Telangana, is a leading Supplier,Trading Company of Plastic Raw Material in India. GAHAN ENTERPRISES is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading HDPE Flakes, GAHAN ENTERPRISES has made a reputed name for itself in the market with high-quality HDPE Flakes, HDPE Scrap, PP Recycled Granules, etc.
Focusing on a customer-centric approach, GAHAN ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from GAHAN ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, GAHAN ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from GAHAN ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Hyderabad, Telangana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Pandari Mada
Address
Vertex Plaza, Ground Floor, Nizampet X Road, Kukatpally, Near Bus Stop, Hyderabad, Telangana, 500072, India
Plastic Raw Material in Hyderabad
Report incorrect details














