
Hdpe Films & Sheets
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Thickness | 1-100mm |
| Width | 1-2000mm |
| Length | 1-3000mm |
| Color | White |
| Density | 940-970kg/m³ |
| Usage | Bottles, piping, geomembranes, lumber |
| Features | Durable, Versatile, Lightweight, Corrosion-resistant, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CLASSIC PRODUCTS PVT LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Sheets in bulk from CLASSIC PRODUCTS PVT LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AACCC3604R2ZE
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T)
Certification
AN ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AACCC3604R2ZE
Mumbai, Maharashtra
Purchase Manager
Mr. Mahesh L. Patil
Address
B No. B/5, Saraf Kaskar Industrial Estate, Oshiwara S.V. Road, Jogeshwari West, Mumbai, Maharashtra, 400102, India
hdpe film in Mumbai
Report incorrect details





























