





Hdpe Electromagnetic Flow Meter
Price Trend: 18000.00 - 25000.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Flowtech
In Stock
Product Specifications
| Accuracy | A+-0.5% of reading |
| Resistant Feature | Corrosion Resistance, Chemical Resistant |
| Usage & Applications | Water, Wastewater, Chemical and Industrial Liquid Flow Measurement |
| Batteries Type | Lithium (on select models) |
| Pressure | Up to 16 bar |
| Product Type | HDPE Electromagnetic Flow Meter |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Measuring Voltage Range | 24V DC/220V AC |
| Operating Temperature | -10AdegC to +60AdegC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Insulation Box | Yes |
| Protection System | IP68 |
| Size | Available from 15mm to 600mm |
| Color | Blue and Black |
| Dimension (L*W*H) | Custom as per model |
| Weight | Depends on size, approx. 8-50 kg |
| FOB Port | Vadodara |
| Payment Terms | Paypal, Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Packaging Details | Corugated and Wooden Boxes |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001, 14001, 18001 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, FLOWTECH MEASURING INSTRUMENTS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Electrical Testing & Measuring Equipment from FLOWTECH MEASURING INSTRUMENTS PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Producer
Employee Count
100
Establishment
1998
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AABCF8314J1ZQ
Payment Mode
Cheque
Certification
ISO 9001-2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AABCF8314J1ZQ
Vadodara, Gujarat
Managing Director
Mr Nilesh Shah
Members since
10 Years
Address
900/2/B, GIDC Estate, Makarpura, Vadodara, Gujarat, 390010, India
digital flow meter in Vadodara
Report incorrect details


































