
Hdpe Electrofusion Reducing - Application: Plumbing
Price: 295.00 INR / Piece
(250.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
295.00 INR / Piece
Weight :
150.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
10
In Stock
Product Specifications
| Color | Black |
| Application | Plumbing |
| Material Grade | PE 100 |
| Usage | Plumbing |
| Diameter | 63 - 315 Millimeter (mm) |
| Features | Strong, Durable |
| Material | HDPE |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 2000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | BOX. |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 15.00 cm |
| Stock Quantity | 50 |
| Price | 250.00 INR (Approx.) |
| Moq | 10 |
| Shipping Type | actual |
| MRP | 295.00 INR |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 15.00 cm |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| Weight | 150.00 Gram |
| Product Unit | 10 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Mop | 10 |
| Pkg Box Height | 6.30 cm |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Color | Black |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
Product Overview
Key Features
| Size/ Diameter | 63MM - 315MM |
| Material Grade | PE100 |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Material | HDPE VIRGIN |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipe Fittings in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details

























