











Hdpe Drums - Capacity: 200 To 250 Ltr
Price: 1260.00 INR / Piece
(1200.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
1260.00 INR / Piece
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
50
In Stock
-50+
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Dark Blue |
| Capacity | 55 gallons |
| Diameter | 570 mm |
| Height | 870 mm |
| Weight | 10 kg |
| Usage | Chemical storage, food ingredient storage, liquid transportation |
| Features | Leak proof, Durable, High capacity, Food grade, Easy handling |
| Usage & Applications | Water Storage |
| Shape | Round |
| Payment Terms | Paypal, Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Letter of Credit (L/C) |
| Sample Available | Yes |
| Main Export Market(s) | Asia, Central America, Eastern Europe, Middle East |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| GSTIN | 5% |
| MRP | 1260.00 INR |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 50 |
| Stock Quantity | 250 |
| Color | Blue |
| Moq | 50 |
| Currency | INR |
| Price | 1200.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 50 |
| Minimum Order Quantity | 50 |
Product Overview
Key Features
hdpe drums
Company Details
SHYAM ENTERPRISES, Established in 2015 at Indore in Madhya Pradesh, is a leading Manufacturer,Distributor,Supplier,Trading Company of Agricultural Machines & Tools in India. SHYAM ENTERPRISES is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading hdpe drums, SHYAM ENTERPRISES has made a reputed name for itself in the market with high-quality (Honda) Backpack Sprayer machine, 16 Lts 12v 12a Varsha Battery Operated Sprayer, 2 in 1 Battery Cum Manual Sprayer, etc.
Focusing on a customer-centric approach, SHYAM ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Agricultural Machines & Tools in bulk from SHYAM ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, SHYAM ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Agricultural Machines & Tools in bulk from SHYAM ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
11
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Indore, Madhya Pradesh
Director
Mr Shyam Kumar
Members since
8 Years
Address
115, Agarwal Nagar, Indore, Madhya Pradesh, 452010, India
hdpe drum in Indore
Report incorrect details































