
Blue Hdpe Medium Duty Pallets
Price: 2083.20 INR / Piece
(1860.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
2
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue |
| Load Capacity | 3000 Kilograms (kg) |
| Handlift | 4-way |
| Deck Type | Double Deck |
| Forklift | 4-way |
| Entry Type | 4-Way |
| Dynamic Load | 500 kg |
| Dimension (L*W*H) | L 1200 x W 1000 x H 120 mm Millimeter (mm) |
| Static load | 3000 kg |
| Product Type | Injection Moulded Plastic Pallets |
| Material | Plastic |
| Plastic Type | HDPE |
| Size | Customized |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 1860.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| GSTIN | 12% |
| Brand Name | Swift Technoplast Private Limited |
| Currency | INR |
| Color | Blue |
| Moq | 2 |
| Product Unit | 2 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 80 |
| Mop | 2 |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Minimum Ordered Packs | 2 |
Company Details
We are the most leading manufacturer of Plastic Pallets. Swift Pallets are manufactured by using a quality range of raw material and available in the market at the most competitive prices; which are considered an ideal substitute and a favorable alternative to conventional wooden/ steel pallets. These pallets are highly demanded in across the globe because of their wide application in various industrial sectors.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
200
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAOCS2091J1ZW
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAOCS2091J1ZW
Navi Mumbai, Maharashtra
Deputy Manager
Ms Soni Tiwari
Address
Punit Industrial Estate, B-116-117, TTC Industrial Area, Turbhe MIDC, Turbhe, Navi Mumbai, Maharashtra, 400705, India
hdpe pallet in Navi Mumbai
Report incorrect details































