
Hdpe Dimple Board - Material: Hdpe, Dimensions: 2x20 Meters, Color: Black, Compression Strength: 400 Kpa | Durable, Rectangular Shape, Thickness: 0.2-4.0 Mm
Price: 20 INR / Square Foot
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Flash Point | >300AdegC |
| Usage & Applications | Waterproofing, drainage protection, basement walls, retaining walls, green roofs, subsoil drainage, and foundation protection |
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Industrial Grade, Construction Grade |
| Packaging Size | Rolls (20 m x 1 m or custom sizes) |
| Chemical Form | Solid sheet with dimpled surface |
| Water Absorption | <0.01% (negligible) |
| Type | Other, HDPE Board |
| Material | HDPE |
| Thickness | 0.8 mm to 3 mm |
| Density | 0.98 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Color | Black |
| Width | 1 m, 2 m (customization available) |
| Length | 20 Meter (m) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Our organization Sai Sravanthi Enterprises is competing in this industry for numerous years and these years of diligent comes in a remarkable way that we are pleasing the vast clientele of nation. Our corporation is a partnership based entity, headquartered at Dilshuknagar, Hyderabad, Telangana. Since 2016, we are considering the stipulations of the clients as our main apprehension and we are engrossed in trading a qualitative spectrum of Waterproofing Chemicals & all the construction chemicals.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2016
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
36ADBFS4657D1Z3
Certification
ISO Certified
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36ADBFS4657D1Z3
Hyderabad, Telangana
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Nallamasa Kumar Nallamasa
Members since
6 Years
Address
Plot No. 19, Near Pillar No 101, P and T Colony, Mediapplly, Warangal Highway, Hyderabad, Telangana, 500039, India
Waterproof Materials in Hyderabad
Report incorrect details
























