
Hdpe Coil Pipe - Application: Plumbing
Price: 177.00 INR / Meter Meter Meter
(150.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
177.00 INR / Meter, Meter, Meter
Weight :
80.00 Kilogram
1 Pack Contains :
300
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Feature | Leak Proof |
| Shape | Round |
| Material Grade | HDPE |
| Color | Black |
| Application | Plumbing |
| Usage | Drinking Water Supply |
| Product Type | HDPE Coil Pipe |
| Material | HDPE |
| Length | 3, 12 Meter (m) |
| Diameter | 3 Inch (in) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 2000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Bundle |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Breadth | 100.00 cm |
| Pkg Box Height | 1200.00 cm |
| Weight | 80.00 Kilogram |
| Mop | 1 |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| Stock Quantity | 5 |
| MRP | 177.00 INR |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Meter, Meter, Meter/Meters |
| Unit Type | Meter, Meter, Meter/Meters |
| Color | Black |
| Packsize | 300 |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 1200.00 cm |
| Price | 150.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Type | free |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Size : 3 Inch
Pressure Rating : PN 8
Usage/Application : Drinking water
Salient Features :-
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
hdpe coil pipe in Noida
Report incorrect details































