
Hdpe Coil Pipe By Jp Polyplast Pvt. Ltd.
Price: 29.50 INR / Meter
(25.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
35.00 INR / Meter
Weight :
100.00 Kilogram
1 Pack Contains :
100
Minimum Pack Size :
2000
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Feature | Anti Crack |
| Pipe Type | Irrigation Pipe |
| Application | Agriculture |
| Material Grade | HDPE |
| Usage | Used for water supply |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Product Type | HDPE Coil Pipe |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Supply Ability | 5000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Industrial Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Weight | 100.00 Kilogram |
| Stock Quantity | 10000 |
| Returnable | No |
| Moq | 2000 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 2000 Meter |
| MRP | 35.00 INR |
| Currency | INR |
| Mop | 2000 |
| Price | 25.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Height | 5.00 in |
| Packsize | 100 |
| Brand Name | water zone |
| Color | Black |
| Unit Type | Meter |
| Shipping Type | free |
| Pkg Box Length | 5.00 in |
| Pkg Box Breadth | 5.00 in |
| Minimum Order Quantity | 2000 |
| Minimum Ordered Packs | 2000 |
Product Overview
Key Features
Leak resistance.
Comes in various grades.
Tested on various quality parameters.
Delivered with in committed time frame.
Company Details
We introduce ourself as an ISO 9001: 2015 certified company engaged in manufacturing and supplying of HDPE Pipes, HDPE Coil Pipe, PVC Pipe, CABLE Duct Pipes, Dwc Pipe, MDPE Pipe, Solar Hdpe pipe, U-pvc Pipe & C-Pvc Pipe, SWR Pipe & fittings since 2012. Leveraging on the vast experience of 8 years, we have emerged as a one stop solution for HDPE Pipes, HDPE Coil Pipe, HDPE Pipe, CABLE Duct Pipes, Dwc Pipe, MDPE Pipes, Solar Hdpe pipe, Upvc Pipe & C-Pvc Pipe. These are manufactured using advanced machinery and equipment to manufacture the pipes which comply with international quality standards. With installed production capacity of 3000 MTPA for HDPE Pipes, we are committed to just in time supplying high quality products to our customers.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
20
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAGCJ1694Q1ZY
Certification
ISO:9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAGCJ1694Q1ZY
Rajkot, Gujarat
Partner
Mr Pratik Thakkar
Members since
7 Years
Address
Plot No. 10, Sub Plot No.10/2, Survey No. 4/p2, Pardi Road, Pardi, Rajkot, Gujarat, 360004, India
hdpe coil pipe in Rajkot
Report incorrect details























